Psi, canisterapie a věci kolem

Jsem pejskař, miluju psy a mám psa. Nepovažuji se za znalce psů, prostě dělám jen to, co se od majitele psa – pejskaře očekává a tzv. canisterapii. Dokonce jsem si pořídila i „bojové plemeno – fenku stafordšírského bulteriéra a i s ní dělám canisterapii tj. terapii pomocí psa v ústavech, stacionářích, LDNkách, domovech důchodců atd. Svého psa znám, vím co od něj mohu čekat, co má rád, co nemá rád a čemu se mám vyhnout. To jen pro začátek, protože psy mám opravdu ráda. Udivuje mě ale stále častěji chování lidí, kteří si pořídí psa, protože jim něco chybí a neuvědomí si, že se psem přijdou i povinnosti a to základní – venčení, sbírání exkrementů, krmení, výchova a je jedno, jakého psa máte. Prostě vyvenčit ho, dát mu nažrat a aspoň trochu ho vychovat musíte – teda měli byste. Každý den byste si na svého psa měli udělat čas a to nejen z povinnosti, ale z toho, že ho máte rádi – váš pes má jen vás, vy jste pro něj všechno a vy ovládáte jeho život a on vás bezmezně miluje a obdivuje (měl by). Takhle by to mělo fungovat, pes by vám měl dělat radost a ne otravovat a zlobit vás i okolí.

Když se se svým psem procházím ve městech, kolem paneláků a bytovek, nejraději bych 70% majitelům psů nafackovala. Nejen za to, že je nechávají volně pobíhat mezi domy i přes to, že nejsou schopni svého psa zavolat nebo vychovat tak, aby přiběhl a poslechl je, ale i proto, že dělají, že nevidí, když jim pes kálí, obtěžuje okolní lidi, psy atd. A když je upozorním, tak jen hystericky na mě a na mého psa, který je na vodítku křičí, že bojová plemena by měla být zakázána a honí svého psa, který pobíhá kolem mě a mé fenky – mého zabijáka. Nejlepší jsou takoví “pejskaři“ kteří na mě volají, když se k nám šílenou rychlostí řítí jejich pes, ať se nebojím, že pes je hodný a v klidu si jdou dál. Co to znamená, že je hodný? Přemýšlejí vůbec o tom, že třeba si můj pes a jeho pes nesednou a tím, že já ho mám na vodítku, tak je v nevýhodě a když by nás pes napadl a já toho svého pustila, jak by pak vypadaly články v novinách? Zabýval by se někdo tím, že já měla svého psa na vodítku a napadl nás volně pobíhající, ale rozhodně hodný pes? Hodný pes nestačí, hodný pes je skoro každý, důležitý je pes vychovaný a ještě důležitější je vychovaný majitel psa. Proto canisterapii nemůže dělat jen hodný pes, ale vychovaný pes s vychovaným majitelem. Canisterapie není zábava ani povyražení, ale je to poslání a když se dělá pravidelně a správně, je to jedno z nejkrásnějších poslání, které může být. Děláte něco, co pomáhá ostatním a děláte to se svým nejlepším přítelem – se svým psem, který je pro vás ochoten udělat cokoliv a každé chvíle s vámi si váží.bubu

  Jitka Erlebachová - předseda občanského sdružení CANISTERAPIE

  www.canisterapeuti.cz

  Foto: Bubu (žádný strašák, jen fenka stafordšírského bulteriéra)

Stáří se nevyhýbá ani Sulle

Milí canisterapeutičtí přátelé, chci s vámi podělit o problém, který se u nás objevil. Není to nic co by se týkalo CT jako takové, ale je to zdravotní problém naší Sullinky.

Číst dál: Stáří se nevyhýbá ani Sulle

Když je občas člověk ve správný čas na správném místě (canisterapeutická služba u automobilové nehody)

Ve svých článcích jsem se dosud vypisovala ze zážitků a zkušeností, které se třeba daly alespoň trošku předpokládat – z hodin canisterapie, jejíž program jsem si předem sama připravila a tak se dal předpokládat i výsledek. Každému se ale stane občas i něco s čím ani ve snu nepočítá.

Číst dál: Když je občas člověk ve správný čas na správném místě (canisterapeutická služba u automobilové...

Novinky

Tradiční

školení canisterapeutů a zkoušky canisterapeutických psů

12.9.2020

od 9 - cca 17 hod.

Restaurace Tropical v České Skalici 

Školení je pro všechny zdarma, stačí jen vyplnit přihlášku a zaslat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (přihláška i více informací je na našich stránkách www.canisterapeuti.cz případné dotazy směřujte na výše uvedený email)

Program školení:  

- přednáška veterináře

-   seznámení s canisterapií

-   zkušenosti členů + promítání fotografií a videí

-   přednáška odborných pracovníků

-   výchova a výcvik psů

-   zkoušky psů

 

(Další informace budou přidávány postupně)