O canisterapii - trocha teorie

Doslovný překlad zní canis = pes a terapie = léčba tedy canisterapie = léčba psem, léčba pomocí psa a to jak stavu psychického, tak tělesného. Slovo canisterapie se objevuje poslední dobou čím dál častěji a lidé si konečně uvědomují její důležitost. Není to nová metoda, ale jedna z metod méně známých. K nám do republiky se canisterapie dostala v devadesátých letech minulého století a výsledky dokazují, že opravdu pomáhá v zdravotnických, sociálních a jiných ústavech a zařízeních.
Ne nadarmo se říká, že nejlepším přítelem člověka je pes a že úsměv léčí! Naše canisterapeutické týmy se snaží pomáhat tam, kde je třeba a výsledky naší činnosti všichni vidíme – co je víc než úsměv spokojeného člověka, než radost, kterou u našich klientů vidíme a než pocit, že jsme opravdu někomu potřební?! Canisterapie je metodou dlouhodobou tj. výsledky nevidíme hned, ale o to více potěší, když zjistíme, že tato metoda opravdu funguje! Jde o to mít dobrého a vhodného psa, sociální cítění a spoustu nápadů, her a hlavně trpělivost.
Canisterapeutické týmy se nasazují tam kde jsou: vrozené vady tělesné i smyslové, poškození nemocí (ochrnutí, křeče, deformace), poruchy vnímání, poruchy vyjadřovacích schopností verbálních i neverbálních, poúrazové stavy, degenerativní onemocnění ve stáří (Parkinsonova nemoc, Alzheimeirova nemoc, senilní demence), poruchy socializace a asociální jedinci.
Pes je využíván jako společník pro podporu psychiky, motivace tělesné aktivity. Pro přenos energie a tepla pro uvolňování křečí a spasmů, činnosti vnitřních orgánů. Jemná a hrubá motorika pro rozvíjení hmatových vjemů a nenásilné pohybové činnosti i zlepšování psychické i tělesné zdatnosti. Mnozí klienti jsou ochotni podrobit se lékařským zákrokům a rehabilitačním procesům, které dříve odmítali. Velice často se snižuje užívání sedativ a antidepresiv. Upravuje se krevní tlak a snižuje hladina krevního tuku. Pes má značně pozitivní vliv na člověka. Tam kde je ke psu odpor nesmí se klient nutit přibližovat ke psu, ale zároveň není správné pro několik nesouhlasných klientů zakázat v zařízení canisterapii. Obdobné je to s obavami ze psa. Obě skupiny se časem začínají přibližovat ke skupině, kde canisterapie probíhá. Není výjimkou, že právě z těchto klientů se někteří stávají velcí milovníci psů. Psychicky se posílí, že překonali sama sebe.
Na canisterapeutického psa jsou vedeny značné nároky. Nezáleží, zda je pes s průkazem původu nebo „voříšek“. Nezáleží na velikosti ani plemeni psa. Nejdůležitější je povaha. Pes musí mít pevnou povahu, bez agresivity a bázlivosti (která vede k agresivitě nebo neplnění požadovaných výkonů). Pes by měl mít rád ostatní psy (zvířata), nebo je alespoň tolerovat. Pes musí být ochráncem, pomocníkem, přítelem, léčitelem a ne nebezpečnou zbraní. Z těchto důvodů musí snášet různé menší ústrky. Mírné tahání za uši, srst, ohon, pošťuchování holí, berlí, nohou, rukou apod.. Nesmí projevovat neklid, agresivitu a bázeň v prostorách se silnými pachy, různou hlučnosti i dalších neznámých podnětů. Také rozdílné teploty v prostředí nesmí psovi vadit. Proto je pes zkoušen – testován z povahy, kde by se měly tyto zvláštnosti prověřovat. Zároveň je na psu požadována základní poslušnost a to i v těchto zvláštních podmínkách.
Dětem pomáhá jemná motorika jako nasazování obojku, připínání psa na obojek, česání a kartáčování, hlazení a mazlení psa. Hrubá motorika formou her spojené s učením (poznávání barev a písmen). Vedení psů mezi kužely a kloboučky, překonávání překážek s kombinaci využití psů. Ležícího psa překročit, stojícího zase podlézat. Pes se plazí a děti potom podle postižení překonávají tuto vzdálenost „válením sudů, plížením, nebo jen přejde. Děti házejí míčky a pes je nosí zpět. Pro odhození si střídají ruce. Přetahování se psem o hadr nebo lano posiluje rovnováhu a zatěžují se svaly. Hyperaktivní děti se musí nejdříve uklidnit a za odměnu pracují se psem. Každé dítě potřebuje jiné nasazení psa, případně i jiného psa. Pomáhat napravit to co děti potkalo je běh na dlouhé tratě. To by si měl uvědomit každý kdo může pomoci. Soucit nepomáhá a pokud je klient schopen tento jev posoudit, tak je spíše uráží.

Novinky

Tradiční

školení canisterapeutů a zkoušky canisterapeutických psů

12.9.2020

od 9 - cca 17 hod.

Restaurace Tropical v České Skalici 

Školení je pro všechny zdarma, stačí jen vyplnit přihlášku a zaslat na email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (přihláška i více informací je na našich stránkách www.canisterapeuti.cz případné dotazy směřujte na výše uvedený email)

Program školení:  

- přednáška veterináře

-   seznámení s canisterapií

-   zkušenosti členů + promítání fotografií a videí

-   přednáška odborných pracovníků

-   výchova a výcvik psů

-   zkoušky psů

 

(Další informace budou přidávány postupně)