Z jiného soudku - komunikace

Možná vám to přijde divné, že do canisterapie pletu psychologii, ale myslím si, že i my bychom měli o ní něco málo vědět. Byla jsem na školení u jednoho výborného člověka (Ing. Rudolf Pánek CSc.) a tento člověk mi do života dal něco, o co bych se s vámi chtěla podělit.

Je to člověk, který působí na ostatní mile, příjemně a pozitivně a vždy těmito vlastnostmi dosáhne svého tj. i svého „nepřítele“ (on říká oponenta) donutí přemýšlet nad tím, co říká on a dokáže ho obrátit na svou stranu. Spokojeni jsou pak oba a o to v životě jde.

Každý z nás má občas pocit, že ti ostatní mu nerozumí, že např. v ústavu si neuvědomují důležitost cansiterapie, …. Co s tím? Můžete se hádat a stejně ničeho nedosáhnete. Určitě vám ale všem něco říká verbální a neverbální komunikace a určitě jste slyšeli o tzv. pravidlech dialogu atd. Já sama se stále učím je používat a když je dodržuji, tak většinou fungují

Pravidla dialogu:

  1. Tvůj oponent není nepřítelem. (Nesmíte brát svého oponenta jako nepřítele, nesmíte se nechat strhnout emocemi, musíte svého oponenta brát jako člověka, který vám dává to nejcennější, co má a to je ČAS.)

  2. Snaž se druhému partnerovi porozumět. (To, že váš oponent nechápe co říkáte a nerozumí vám, není jeho chyba. Každý jsme jiný a každý z nás jinak myslí. My mu to musíme vysvětlit tak, aby on to pochopil a když to nechápe, je to jen naše chyba.)

  3. Tvrzení bez větších důkazů není argument. (Když něco tvrdím, musím mít důkaz, že to tak je, jinak se můžu dostat do nepříjemné situace – to asi každý z vás ví. Argumentovat něčím, co nemůžu dokázat nelze. Např. když budu tvrdit, že mi Čestmír ukradl peněženku a vím to jistě, protože kdo jiný by to byl – tak to není důkaz – jen mé tvrzení a má domněnka jako důkaz nestačí.)

  4. Neutíkej od tématu. (Naši oponenti, když jim dojdou argumenty, tak se snaží odběhnout od tématu, aby nás dostali, aby nás rozhodili tj. snaží se zaútočit na něco, na co my nejsme připraveni a my se nesmíme nechat vtáhnou do jiného tématu.)

  5. Nesnaž se mít za každou cenu poslední slovo. (Krok zpět neznamená slabost nebo prohranou válku, někdy krok zpět pomůže válku vyhrát.)

  6. Nesnižuj osobní důstojnost partnera. (To je hodně důležité, protože to, co jednou řeknete už nelze vzít zpět! Může vás to pak mrzet a se svým oponentem už nic nenaděláte. Urážku si bude pamatovat pořád. Snažte se vycítit, na co je ten druhý citlivý a vyhýbejte se tomu. Urážkami ho nikdy nepřinutíte k tomu, co vy chcete – jen se zatvrdí!)

  7. Dodržuj kázeň.

  8. Nezaměňuj dialog s monologem.

 

Další věci, které jsem se dozvěděla je např. to, že pozitivní myšlení je polovina úspěchu, že je rozdíl mezi „já chci“ a „já musím“, ….

 

Jestli vás to bude zajímat, tak bych napsala další věci, které jsou i pro nás canisterapeuty k jednání s klienty a ústavem důležité (např. základní psychologické chyby při kontaktu s problémovým klientem, …)

Jitka Erlebachová

Novinky

Pravidelné školení canisterapeutů a zkoušky canisterapeutických psů proběhnou v sobotu

13. 4. 2019 v ZKO Náchod

Školení může absolvovat každý, i nečlen našeho sdružení - zdarma.