Nové hry se psem

Na každou hodinu canisterapie se musíme pečlivě připravovat a někdy i vymýšlet hry, ve kterých bude hrát hlavní roli náš pes a klienti. Každý z nás se snaží tu hodinku canisterapie věnovat svým klientům zpříjemnit tak, aby se na ty další stále více a více těšili. Bohužel někdy dochází fantazie a tak se snažíme našim aktivním členům aspoň trošku pomoci. Budu se snažit tuto rubriku doplňovat podle toho, jak mi budete psát své nápady na hry a podle toho, co vymyslíme my.

 

Puzzle

Nedávno jsme koupili velké puzzle pro děti s motivem psa a to přímo Fíka Toto puzzle je vyrobeno pro malé děti a vlastně rozvíjí motoriku a prostorové vnímání. Puzzle je velké a první obrázek se skládá ze 3 dílku, další ze 4, pak ze 6 a z 8. Podle šikovností klientů si tedy můžeme vybírat obtížnosti puzzle. Na toto jsme dostali penízky z grantu, ale myslím si, že není problém něco takového si doma udělat např. z kartonů. Když klient úspěšně složí puzzle, pokračujeme dál a ukazujeme si, kde má pes na obrázku ocásek a kde má náš pes ocásek, přední a zadní tlapky, hlavu, uši, porovnáváme vzhled a barvu psa, …

 

Ustrojení psa

Tohle je hra, které se dětem i dospělým velmi líbí. Musíte ale mít psa, kterému nevadí strojení a nechá se klidně ustrojit do „lidského“ oblečení. My naštěstí takové psy máme a tak je spolu s klienty strojíme a pěkně si to užíváme Doma jsem našla několik starých věcí (tílka, čepice, šálky, rukavice palčáky, udělala jsem dokonce i korunu na gumičce, …) a když přijdeme ke klientům, tak si povídáme o tom, co se teď právě nosí a co se hodí na zimu a co na léto a podle toho se strojí jak pes, tak klient. Pak je zase svlékáme a pejskům samozřejmě náleží odměna za trpělivost. Klient si při tom trénuje jemnou a hrubou motoriku a dokonce se někteří klienti pak chtějí i strojit sami, což do té doby moc nezvládali nebo je to nebavilo.

 

Hledání rozdílů

Je to podobné, jako u puzzle v závěrečné části. Buď máte více psů a provádíte názorné ukázky, nebo máte jednoho psa a obrázky psů nebo jiných zvířátek a hledáte mezi nimi rozdíly a názorně je ukazujete.

 

Barevné mističky nebo kelímky

Něco na způsob hazardní hry se skořápkami – pod určitou barevnou misku nebo kelímek vložím piškot a zamíchám různé barvy kelímku dnem dolů a klient si musí pamatovat, kde piškot je a když to uhodne, může dát pejskovi odměnu. Trénuje se tak paměť klienta a barvy.

Novinky

Pravidelné školení canisterapeutů a zkoušky canisterapeutických psů proběhnou v sobotu

13. 4. 2019 v ZKO Náchod

Školení může absolvovat každý, i nečlen našeho sdružení - zdarma.