Z deníku začátečníka (volné pokračování)

Návštěva v Denním a týdenním stacionáři v České Třebové (A-centrum)

Jako vedoucí skupiny Orlicko mi obzvláště leží na srdci, aby se podařilo časem uspokojit poptávku klientů po canisterapeutických výkonech získáním většího počtu aktivních psovodů. Do Orlických novin (Deníky Bohemia) jsem tedy dala kratičkou výzvu o tom co a proč hledá naše skupina. Ozval se mi jak potencionální psovod, tak jeden z klientů zmiňovaného centra. Hned po prvním telefonátu bylo jasné, že nejen klienti ale – a to je důležité – i vedení centra, by byli moc rádi, kdybych přijela s Bárou alespoň na ukázkovou hodinu canisterapie. O tom, že by brali někoho blíž z místa svolného k pravidelným návštěvám ani nemluvím. A mě bylo jasné, že s Bárou musíme přijet – tedy zabalila jsem vše potřebné (obojky, vodítka, hřebeny, hračky – na jemnou a hrubou motoriku) a spoustu mlsů pro Báru, vzala jsem si den dovolené a vyrazili jsme vlakem směr Česká Třebová.

Zde jsem měla nejprve schůzku s potencionálním psovodem, který se také účastnil hodiny.

V A-centru na nás očividně netrpělivě čekalo přibližně deset klientů (mentální, fyzické či kombinované postižení) v přibližném průměrném věku 25 let, asistenti a vedení. Všichni zvědaví na to, co vlastně CT je.

Takže jsme předvedli z mého pohledu klasickou hodinku pro tyto případy – Bára se představila, seznámila se všemi klienty. Následovalo tolik oblíbené granulování – ze zavřené a posléze otevřené dlaně – všichni klienti byli rázem oslintaní a rozesmátí. Následovalo granulování při kterém si všichni klienti lehli vedle sebe na záda, drželi se za ruce a do dlaní a po těle jsem dala granule – opět následovala veliká radost nejen od Báry hlavně od klientů. Vyzkoušeli jsme i nasazování a sundávání obojku a vodítek – odměnou byla procházka s Bárou na vodítku. Všichni měli dost času si Báru podrbat, hodit jí míček nebo si ji prostě jen ošmatat. Na polohování a podobné nezbyl čas. Na závěr jsem jen stihla vyzvat, jestli chce někdo ukázat ostatním, jak umí dobře číst (pohádku o Psím ocásku z Dášenky) – samozřejmě se někdo našel a poslechem čtení se všichni uklidnili.

Myslím, že všichni byli spokojeni –klienti byli vyrušeni z každodenního stereotypu a evidentně rozveseleni. A nikomu nevadilo, že Bára se z příliš rychlé konzumace pamlsků nepatrně pozvracela.

Za pár dní vyšel ve zmiňovaných Orlických novinách článek s fotografií – naše návštěva měla ohlas.

A pokračování příště.

Soňa a Bára.

Novinky

Pravidelné školení canisterapeutů a zkoušky canisterapeutických psů proběhnou v sobotu

13. 4. 2019 v ZKO Náchod

Školení může absolvovat každý, i nečlen našeho sdružení - zdarma.